Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Всё, что вас волнует в повседневной жизни. Всё, что вы хотели знать. Спрашивайте и вам обязательно дадут совет (только правил форума не нарушайте).
Аватара пользователя
Braun
постоялец
постоялец
Сообщения: 296
Зарегистрирован: 24 май 2007 00:27

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение Braun » 21 ноя 2008 16:40

Обсуждение статьи: Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Новостройки - золотое дно для таких фирмочек.
Новый дом - новыее коммуникации, трубы, проводка. Ничего не надо делать, только денежки с жильцов в "накопительный фонд" собирай. До массовых капремонтов, которые начнутся к столетию Солигорска нынешний основатель фирмочки уже выйдет на пенсию обеспеченным человеком.
Пусть лучше они придут в район Горького или Комсомола, ЖКХ (я думаю) с удовольствием им уступит несколько аварийных хрущевок.

mgorki
мастер
мастер
Сообщения: 4703
Зарегистрирован: 22 май 2007 00:45

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение mgorki » 21 ноя 2008 18:44

Ну вот Ваня в пиар ударился. Борьба с "кровавым режимом" потеряла актуальность? Несколько недостоверных фактов... Короче, народ. Всем «Альтэрнатыва»!!! Других альтернатив нету.

alesmihalok
постоялец
постоялец
Сообщения: 300
Зарегистрирован: 01 авг 2007 23:16

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение alesmihalok » 21 ноя 2008 22:04

Braun писал(а):
Обсуждение статьи: Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Новостройки - золотое дно для таких фирмочек.
Новый дом - новыее коммуникации, трубы, проводка. Ничего не надо делать, только денежки с жильцов в "накопительный фонд" собирай. До массовых капремонтов, которые начнутся к столетию Солигорска нынешний основатель фирмочки уже выйдет на пенсию обеспеченным человеком.
Пусть лучше они придут в район Горького или Комсомола, ЖКХ (я думаю) с удовольствием им уступит несколько аварийных хрущевок.

Нешта я вас не зусім зразумеў. Пры чым тут фірмачкі? Сэнс у таварыстве. Жыхары дому ствараюць таварыства, абіраюць (наймаюць) сабе старшыню, якога могуць і звольніць, калі не задаволіць іх. І ўжо старшыня займаецца якую фірмачку запрашаць, а якую не... У чым праблема? Ці вам зайздрасна, што некаторыя людзі ўмеюць лічыць свае горшы? Натуральна, што гэта перш за ўсё выгодна жыхарам новабудаў. А як жа йнакаш? Які ім сэнс плаціць за капрэмонт, які ім спатрэбіцца праз 50 год?

mgorki
мастер
мастер
Сообщения: 4703
Зарегистрирован: 22 май 2007 00:45

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение mgorki » 21 ноя 2008 22:35

Ці вам зайздрасна, што некаторыя людзі ўмеюць лічыць свае горшы?

Не завидно. Просто не понятно зачем дарить свои деньги банку или фирме которая возьмется управлять.
Які ім сэнс плаціць за капрэмонт, які ім спатрэбіцца праз 50 год?

Через 50 лет может и не понадобиться, по нормативу, вроде, капремонт положен через 20. И хватит ли денег на счете, или придется доплачивать. Может расценки резко упадут? И на какие шиши проводить капремонт, если он нужен сейчас? Кредит в банке брать? И там еще куча вопросов.

malady front
новичок
новичок
Сообщения: 72
Зарегистрирован: 28 май 2007 15:44

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение malady front » 22 ноя 2008 05:56

я разумею, што вы маеце спэцыфічнае стаўленьне і ваша рэакцыя яшчэ і залежыць ад таго, хто падпісаны аўтарам. Дарэчы, адзін раз тут пад псэўданімам друкавалі, дык вы неяк спакайней паставілісь.
адносна таго, што "фірмачкі" - грошы на рахунку таварыства, а не фірмы.
Адносна "піяра" - не падыходзіць слова. "Змаганьне з крывавым рэжымам"- так, калі такі выраз выкастыроўваць, то працягваю, але і спрабую нешта пісаць( дарэчы і ўвесь час спрабаваў). Але выраз глупы.

Аватара пользователя
имао
модератор
модератор
Сообщения: 7683
Зарегистрирован: 30 апр 2007 11:00

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение имао » 22 ноя 2008 06:09

вы правда так верите в "товарЫщества"? и "старшыня" тоже фигура демократичная?)

mgorki
мастер
мастер
Сообщения: 4703
Зарегистрирован: 22 май 2007 00:45

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение mgorki » 22 ноя 2008 06:27

Насчет борьбы с "кровавым режимом". Текущий результат: двое уволенных учителей, шухер в 4 школе и свои люди в "палатке", правда тут старался не один МФ. Результат скорее отрицательный, чем положительный.
Из статьи следует что есть фирма "Альтернатива" которая чудно управляет ЖКХ. Не совсем достоверная информация, подталкивающая к выбору этой фирмы. Чем не скрытый пиар.
Пара строчек в договоре и деньги со счета товарищества идут на счет фирмочки, а жильцы платят за те же услуги гораздо больше. Не говоря о других прелестях.
Да, кстати про 13 школу. Я ссылался на правовой, а не на нормативный акт. А это важно.

malady front
новичок
новичок
Сообщения: 72
Зарегистрирован: 28 май 2007 15:44

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение malady front » 22 ноя 2008 06:56

пэўна, мэта маёй дзейнасьць - звальненьне настаўнікаў? Сьмешна.
пра фірму "Альтэрнатыва"- у вас і спасылка накраму, адзіную, дзе праз інтэрнэт можна набыць апошнія навінкі беларускамоўных кніг - была рэкляма.
Наконт плацяжоў - яны ўсталёўваюцца дзяржавай і быць большымі па-просту ня могуць быць.

malady front
новичок
новичок
Сообщения: 72
Зарегистрирован: 28 май 2007 15:44

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение malady front » 22 ноя 2008 06:57

вы цікавы чалавек. Таварыства-толькі назва, усталяваная дзеючым заканадаўтсвам.
Пры чым тут "дэмакратычнасьць"?

mgorki
мастер
мастер
Сообщения: 4703
Зарегистрирован: 22 май 2007 00:45

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение mgorki » 22 ноя 2008 07:07

пэўна, мэта маёй дзейнасьць — звальненьне настаўнікаў? Сьмешна.

А зачем было давать повод?
пра фірму «Альтэрнатыва»- у вас і спасылка накраму, адзіную, дзе праз інтэрнэт можна набыць апошнія навінкі

В статье идет речь про эту фирму.
Наконт плацяжоў — яны ўсталёўваюцца дзяржавай і быць большымі па-просту ня могуць быць.

Размер не меняется, а вот распрделяются иначе.

malady front
новичок
новичок
Сообщения: 72
Зарегистрирован: 28 май 2007 15:44

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение malady front » 22 ноя 2008 07:30

не, вы не дакладнай інфармацыяй валодаеце, размяркоўваюцца па аднаму прынцыпу: 50/50. Але палова застаецца на рахунку таварыства, а другая, як і звычайна, ідзе на штодзённыя патрэбы. У выпадку з ЖКГ - палова не застаецца на рахунку, а ідзе на кап.рамонт іншых дамоў па ўсёй краіны.

Яшчэ раз паўтару, што праблема не ўва мне, а ў цэлай сыстэме, для якой кожны, хто актыўна бярэ ўдзел у грамадзкай дзейнасьць - "дают повод". Як бы гучна не гучала, але сутнасна так і ёсьць. Ніколі не дамагаўся звальненьня сваіх настаўнікаў і нікога не правакаваў. У мяне ёсьць пазыцыя, якую я маю права адстойваць. Калі я парушаю заканадаўства - пакараньне мусіць быць сувымерным (такога панятка як "выключэньне", як сродак дысцыплінарнага ўзьдзеяньня не існуе (гл.закон аб адукацыі)). Звальненьне дырэктаркі - таксама праява ўласнай пазыцыі, калі чалавек адмовіўся прымаць надыктаванае рашэньне.

Аватара пользователя
имао
модератор
модератор
Сообщения: 7683
Зарегистрирован: 30 апр 2007 11:00

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение имао » 22 ноя 2008 07:50

malady front писал(а):
вы цікавы чалавек. Таварыства-толькі назва, усталяваная дзеючым заканадаўтсвам.
Пры чым тут "дэмакратычнасьць"?

попробую по другому сказать: получается что управляющий, или как его по-русски) должен быть святым человеком. кто его сможет контролировать? будет ли контроль действенным? кто помешает ему заключить договор с тем, кто больше отстегнет ? =)))
я книги тому человеку отдал?

malady front
новичок
новичок
Сообщения: 72
Зарегистрирован: 28 май 2007 15:44

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение malady front » 22 ноя 2008 08:24

за кнігі вялікі дзякуй, таму.
не, сыстэма кантролю, як я бачу(а я не хачу пераконваць кагосьці на карысьць чагосьці)-сябры аб'яднаньні пры, безумоўна, іхным удзеле ў справах, мінімальным.

malady front
новичок
новичок
Сообщения: 72
Зарегистрирован: 28 май 2007 15:44

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение malady front » 22 ноя 2008 08:36

працягваючы ў тэорыі.
дэмакратычнасьць таварыства ёсьць галоснасьць. Пытаньне ж у адкрытасьці: умовы, тэндэры і г.д. Гэта залежыць ад закладзеных у аб'яданьні прынцыпах. Задача дзяржавы апрыёры замацоўваць заканадаўча такія прынцыпы, а людзей-быць мінімальнымі ўдзельнікамі канраляваньня.
У Чэхіі працуе, напрыклад. На розных узроўнях.ёсьць хібы, але дзе іх няма, пытаньне ж у колькасьці.

Аватара пользователя
имао
модератор
модератор
Сообщения: 7683
Зарегистрирован: 30 апр 2007 11:00

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение имао » 22 ноя 2008 09:29

в чехии чехи)))
а у нас беларусы, и это очень сильный показатель)

mgorki
мастер
мастер
Сообщения: 4703
Зарегистрирован: 22 май 2007 00:45

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение mgorki » 22 ноя 2008 12:38

malady front писал(а):
не, вы не дакладнай інфармацыяй валодаеце, размяркоўваюцца па аднаму прынцыпу: 50/50. Але палова застаецца на рахунку таварыства, а другая, як і звычайна, ідзе на штодзённыя патрэбы. У выпадку з ЖКГ - палова не застаецца на рахунку, а ідзе на кап.рамонт іншых дамоў па ўсёй краіны.

Понятно, дарим деньги банку или при наличии соответствующего договора, фирмочке. А когда приходит время делать капремонт ищем недостающие деньги. Похоже банки и фирмочки будут (если уже не) счастливы.

а ідзе на кап.рамонт іншых дамоў па ўсёй краіны

скорее наверное города. Так это и хорошо, капремонт при определенных усилиях, точно сделают. Да и случись чего есть с кого спросить.
Да к тому же в разных домах эксплуатационные расходы наверное разные.
Эксплуатировать новый дом - одно удовольствие.

не, сыстэма кантролю, як я бачу (а я не хачу пераконваць кагосьці на карысьць чагосьці)-сябры аб'яднаньні пры, безумоўна, іхным удзеле ў справах, мінімальным.

Ну прямо религиозная секта. Неплохо возглавлять общественную организацию с минимальным контролем.
Как в том анекдоте: "Джентельмены верят дуг другу на слово. После этого и мне масть пошла".
Кстати, историю "Партии умеренного прогресса, в рамках закона" в Чехии Вам любой расскажет.

malady front
новичок
новичок
Сообщения: 72
Зарегистрирован: 28 май 2007 15:44

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение malady front » 22 ноя 2008 18:49

А наколькі вялікі ўдзел мусіць быць у сябраў звычайнага аб'яднаньня ў яго дзейнасьці? ён мінімальны. Але гэта ня значыць, што мінімальны і кантроль. Вы блытаеце паняткі.
1. Любы ў Чэхіі не распавядаў.
2. Ня бачу сэнсу вам адказваць на астатнія пытаньні, у вас пэўныя праблемы з успрыняцьцём сьвету. Суцэльны недавер.

mgorki
мастер
мастер
Сообщения: 4703
Зарегистрирован: 22 май 2007 00:45

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение mgorki » 22 ноя 2008 22:32

Надо же знать для чего, что делается и на что идет финансирование. Раскрытие подобной информации нормальная практика. Когда обещают одно, а делают другое. Какое может быть доверие.

mgorki
мастер
мастер
Сообщения: 4703
Зарегистрирован: 22 май 2007 00:45

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение mgorki » 23 ноя 2008 02:42

malady front писал(а):
1. Любы ў Чэхіі не распавядаў.

Вы плохо думаете за Чехию. Чехи, да и не только, над ней до сих пор смеются.
2. Ня бачу сэнсу вам адказваць на астатнія пытаньні...

Очередной тупик однако.

malady front
новичок
новичок
Сообщения: 72
Зарегистрирован: 28 май 2007 15:44

Таварыства ўласьнікаў зьявілася ў глыбінцы

Сообщение malady front » 23 ноя 2008 10:05

тупік гэта вы, з вашым успрыняцьцём сьвету і суцэльным недаверам. не чарговы, а адзін і той жа.


Вернуться в «Город день за днем»

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и 32 гостя

cron